Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč opustit skvělou práci a jít učit ... a zůstat u toho.

16. 04. 2018 12:19:55
Práce učitele má spoustu negativ, ale stačí jedna maličkost a na všechny zapomenete, jste znovu nabití energií a připraveni nechat se třeba upíchat špendlíky. Snad tento malý příspěvek čtenáře inspiruje k akci.

Manažeři, se kterými jsem dělal "kariéru" a vystoupal až na vrcholné řídící pozice, se mně občas (naposledy ve čtvrtek) nevěřícně ptají, proč jsem to všechno ze dne na den opustil a stal se ZROVNA učitelem (a říkají to tonem, který implikuje, že to považují za životní selhání). A většinou ještě dodávají, že zase tak HROZNÝ jsem nebyl. Dokonce i na přijímacím pohovoru se mně ptali, co za mou kandidaturou SKUTEČNĚ vězí, protože slovy jedné docentky "to nemůže být jen tak."

Nyní, po třech letech, si i já kladu tuto otázku vždy, když vyplňuji další URGENTNÍ formulář A10835.1 rev. 9, narazím během své nejlepší, nejzajímavější a nejinspirativnější části přednáškyna k smrti znuděného studenta na Facebooku, dostanu e-mail, že "mi na zápočet chyběl jen jeden bod v testu. Tak se chci zeptat, co s tím můžeme dělat," nebo smutně konstatuji, že na výplatní pásce zase zapomněli (minimálně) jednu nulu.

​Rozhodnutí opustit (slibnou) kariéru a vrhnout se do školství je motivováno mnoha důvody. Avšak sílu zůstat dává jen jediná, zdánlivě nevýznamná maličkost: zpětná vazba, kde někdo ocení naši práci, ujistí nás, že to co děláme dává smysl a že vědomosti využije v praxi. Stačí jeden takový e-mail, abych byl zase plný energie a těšil se na další semestr:

​"Nějakou chvíli jsem sbíral odvahu, abych Vám vůbec napsal, aby to nevypadalo nějak hloupě. Zastávám názor, že "každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán". Když se člověku v dnešním uspěchaném životě něco nepovede, je okamžitě z několika stran terčem přísné kritiky. Ale když někdo udělá něco dobře, ostatní to berou tak nějak jako samozřejmost. A právě proto Vám píši.​ Vaše přednáška byla pro mně neskutečným zážitkem! Ani chvíli jsem se nenudil, ani jednou "jsem se neztratil"! Během krátké chvíle jsem byl přesvědčený, že si s Vaší přednášky odnesu do svého profesního života velmi mnoho. Díky, odvádíte neskutečně dobrou práci a jsem opravdu upřímně rád, že jsem měl možnost Vás vůbec poznat!​ Rozhodně si nepamatuji všechna velká jména ekonomického prostředí a jejich asi i zásadní definice, ale Vaši přednášku si pamatovat budu.​ Ještě jednou díky a přeji Vám velmi úspěšný den!!!"

Jsem si jist, že každý učitel má někde pečlivě schované upřímné povzbuzení bývalého studenta. To je ten důvod, kdy si navzdory všem protivenstvím zase řekneme: "než setnout mečem, to ať mně raději upíchají špendlíky." ​​

Tímto příspěvkem jsem chtěl jednou provždy vysvětlit, proč učím a proč mně budou muset vynést nohama napřed, a současně inspirovat všechny současné i bývalé studenty: Pokud jste zažili učitele, který vás skvěle připravil na to fantastické dobrodružství, kterému říkáme život, zvedněte telefon, napište email. Prostě jim jen dejte vědět, že jejich práce má smysl. Stačí i jednoduché "Díky za vše."

Bude to ta největší odměna, kterou mohou dostat.

Autor: Jan Vašek | pondělí 16.4.2018 12:19 | karma článku: 17.87 | přečteno: 663x


Další články blogera

Další články z rubriky Společnost

Lukáš Pachta

Konkrétní návrh poslankyně Šojdrové na pomoci syrským dětem

Na základě mého předchozího blogu se množí dotazy, jak konkrétně má paní europoslankyně plán připravený. V blogu jsem se soustředil na to podstatné, na motivaci pomáhat dětským obětem války a boji o duši našeho národa.

19.9.2018 v 16:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Aleš Szabó

Výzva pro poslankyni Evropského parlamentu Šojdrovou a poradce pana Pachtu.

Jsem člověk zvídavý a rád nacházím odpovědi na různé otázky. V blogu pana Pachty jsem se odpovědí nedočkal a proto jsem oběma poslal tuto výzvu.

19.9.2018 v 16:01 | Karma článku: 20.08 | Přečteno: 448 | Diskuse

Marek Trizuljak

Tragická výročí - Přepadení Polska 17. září 1939 bylo zákeřným vpádem do zad

Útok na Polsko si dvě agresivní mocnosti, Německo a SSSR předem domluvily a do detailu naplánovaly. A poté oba státy své "ukázkově férové vítězství" oslavily společnou vojenskou přehlídkou.

19.9.2018 v 15:47 | Karma článku: 12.80 | Přečteno: 199 | Diskuse

Irena Fuchsová

Kandidát za lidský póvl

Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž. Je to pravda. Když dva jsou totéž, tedy dva bývalí členové strany, také nejsou totéž. Jeden z nich je lidský póvl, a druhý je předseda hnutí, za které v Kolíně kandiduje Martin Herman.

19.9.2018 v 15:29 | Karma článku: 17.83 | Přečteno: 457 | Diskuse

Vilém Ravek

V hlavě se mi začalo hádat mé ego, superego a id. Freude pomoz mi!

Sotva nám „nervákům“ přestala hrozit síťová lůžka, ničí nás sociální sítě. Když se s nikým nemohu hádat, hádám se sám se sebou.

19.9.2018 v 15:15 | Karma článku: 4.98 | Přečteno: 284 | Diskuse
Počet článků 1 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 663

Tento blog vnímám jako platformu, kde praktiky seznamuji se zajímavými ekonomickými myšlenkami, pohledy a výzkumy. Snažím se vybírat témata, která jsou relevantní a současně přesvědčivě teoreticky ukotvena. Jinými slovy, nejen pojmenovat problém a navrhnout, co s tím, ale i vysvětlit proč je doporučované řešení (ne)vhodné a co si z toho odnést pro vlastní praxi. Po (snad úspěšné) kariéře v průmyslu jsem přešel na akademickou půdu, kde se specializuji především na řízení nákupu, B2B marketing a organizační teorie.

Najdete na iDNES.cz